Jakie są rodzaje skór?

Jakie są rodzaje skór?

Skóra jest materiałem pożądanym i wysokiej klasy. Do tego dostępna jest na rynku zazwyczaj w dość znacznej ilości (z uwagi na duży rozwój przetwórstwa mięsnego). Istnieje szeroki wybór skór, których różnorodne oblicze z pewnością zadowoli gusta najwybredniejszych klientów. Każdy z rodzajów skóry posiada swoje własne, unikalne cechy charakterystyczne. Ten specyficzny materiał przechodzi zazwyczaj kilka skomplikowanych procesów produkcji podczas których, skóra jest odpowiednio modyfikowana. Obecnie, skóra naturalna jest wykorzystywana do wyrobu najrozmaitszych produktów – od mini breloczków po obszerne meble skórzane.

Wśród szerokiego wachlarza rodzajów skóry naturalnej można wyróżnić najpopularniejsze rodzaje skór:

Rodzaje skór naturalnych

Skóra anilinowa

Anilina jest najdroższym, najbardziej naturalnym i najdelikatniejszym rodzajem skóry. Jest specjalnie farbowana za pomocą rozpuszczalnych barwników i nie posiada innych warstw wykończenia. Skórę tę, cechuje wysoka oddychalność. Minusem skóry anilinowej jest jej wysoka podatność na zabrudzenia. Warto także unikać na narażanie jej na długotrwałe promieniowanie UV, przez które  kolory skóry anilinowej mogą blaknąć. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje skór, ta odmiana może być uznana za najbardziej surową i naturalną.

rodzaje skórNubuk i zamsz

Skóra nubuk jest niezwykle efektowna. Widoczne ziarna skóry zostają specjalnie rozdrobnione, dzięki czemu materiał jest aksamitnie miękki i posiada miłe w dotyku wykończenie. Nubuk jest niestety bardzo podatny z zabrudzenia. Źle pielęgnowany – szybko traci swój urok. W przypadku poosiadania produktów z nubuku lub zamszu, zawsze należy używać specjalnych sprejów konserwujących do pielęgnacji tych typów skóry. Skóra zamszowa jest na pierwszy rzut oka bardzo zbliżona do nubuku. Dla osoby, która nie jest specjalistą w dziedzinie takich materiałów, oba opisywane rodzaje skór mogą być nie do odróżnienia. Zamsz nie jest tak trwały jak skóra licowa i podobnie jak nubuk – łatwo się brudzi. Niewielkie plamy i zabrudzenia łatwo można z niego usunąć za pomocą gumki, lub specjalnej gumowej szczotki przeznaczonej do czyszczenia zamszu. Zamsz jest przyjemny w dotyku i wielowymiarowy. Powierzchnia nubuku i zamszu bardziej przypomina tkaninę niż skórę.

Skóra Bycast i Pull Up

Bycast to skóra splitowana, pokryta poliuretanem. Jest ona w zasadzie materiałem o sztucznej powierzchni.  Bycast jest także materiałem skłonnym do zadrapań. Posiadając produkt wykonany z tego rodzaju materiału, warto unikać operowania przy nim ostrymi, twardymi przedmiotami. Pielęgnuje się go podobnie jak plastikowe powierzchnie. Nie wymaga specjalnego woskowania ani zabezpieczania. Skóra Pull Up to zazwyczaj skóra anilinowa, która została specjalnie przygotowana dzięki nałożeniu na nią warstwy specjalnego wosku. Przez tę świecącą warstwę na pierwszy rzut oka może być porównywana do skóry bycast. Sporą zaletą tej odmiany skóry jest odporność na zadrapania i zarysowania. W przeciwieństwie do tego jak na zadrapania reaguje skóra bycast, ślady pozostawione na pull upie, schodzą po przetarciu ich ściereczką.

Skóra gładka

To najpopularniejsza i najczęściej spotykana odmiana skóry. Jest często wykorzystywana przez producentów mebli i galanterii skórzanej. Jest odporna na zabrudzenia i wilgoć. Można także dowolnie nadawać jej odpowiednie faktury. Może być tłoczona, połyskująca lub matowa. Skóra gładka jest materiałem barwionym powierzchniowo, nie wykazuje cech łatwego odbarwiania się, a woda zatrzymuje się na jej powierzchni zamiast wnikać w jej głąb (jak jest w przypadku skóry anilinowej).

Skóra Buffalo

Jest to odmiana skóry wołowej lub bawolej. Ich powierzchnia cechuje się aksamitnym wyglądem i wyjątkowo miła w dotyku strukturą. Jest to odmiana skóry, która bardzo łatwo przyjmuje wilgoć. Zalanie skóry Buffalo powoduje powstawanie na niej ciemnych, nieestetycznych zabarwień. Ten typ skóry należy do wyjątkowo wytrzymałej i długowiecznej. Dobrze chroniona i pielęgnowana może służyć nawet przez kilka pokoleń. Wraz z upływem czasu, może jednak nieco stracić na swoim wyglądzie z uwagi na tendencję do występowania prześwieceń i wyżej opisanych plam od wilgoci.

 Zaprezentowane powyżej rodzaje skór są wyjątkowo różnorodne. Myli się ten, który mając na myśli skóra, ma w głowie obraz popularnej skóry gładkiej. Skóra naturalna to bardzo podatny na modyfikacje materiał, który sprawdza się nie tylko w szeroko pojętej  modzie, ale jest też doskonałą tkaniną sprawdzającą się jako tapicerka mebli, lub dekoracja wnętrz.

About the author

ads

Related Posts

TOP 5 skórzanych foteli

Są trwałe, komfortowe i eleganckie. Pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną strefę...

Komplet wypoczynkowy do salonu

Jak dobrać odpowiedni komplet wypoczynkowy?

Pokój dzienny to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To tutaj...

Zestawy wypoczynkowe

Jaki zestaw wypoczynkowy z funkcją spania wybrać do swojego mieszkania?

Mieszkasz w kawalerce, w której jeden pokój łączy funkcję przestrzeni...