O czym musisz pamiętać przy zakupie narożnika do spania?

O czym musisz pamiętać przy zakupie narożnika do spania?

Szukasz narożnika do spania? Zastanawiasz się, o czym trzeba pamiętać przy jego zakupie i na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Jeżeli dręczą Cię tego rodzaju pytania, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji!

Od czego zacząć?

Jedną z największych zalet narożników jest ich wszechstronność: weź pod uwagę, że pełnią one odmienne funkcje w pomieszczeniu w zależności od pory dnia. W dzień stanowią wygodne siedzisko w strefie relaksu, ale nocą można łatwo przekształcić je w łóżko. Zakup mebla powinien więc być dobrze przemyślany, tak, by w każdym ustawieniu zapewniał on użytkownikom maksimum komfortu.

Aby mieć pewność, że dokonasz trafnego wyboru, powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • konstrukcja,
  • sposób rozkładania,
  • powierzchnia spania,
  • tkanina obiciowa.

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdej z tych cech. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej znaleźć idealny mebel do Twojego domu.

Konstrukcja

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać przy zakupie narożnika, ponieważ konstrukcja w dużym stopniu determinuje trwałość mebla. Jeżeli zadbasz o to, by była solidna i wykonana z dobrej jakości materiałów, zyskasz pewność, że posłuży Ci on przez wiele lat.

Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli mieszkają z Tobą dzieci. Mimo niewielkiej masy ciała potrafią one ruszać się bardzo energicznie, więc z pewnością będą wielokrotnie „testowały” wytrzymałość elementów konstrukcyjnych, takich jak rama, stelaż czy okucia.

Sposób rozkładania

Producenci mebli stosują różne mechanizmy rozkładania narożników. Każda z metod ma swoje zalety: niektóre wymagają minimalnego wysiłku fizycznego, inne są przeznaczone dla silniejszych osób, ale za to potrzebują mniej miejsca. Należy więc dobrze przemyśleć swój wybór, biorąc pod uwagę zarówno parametry pokoju, w jakim zamierzasz ustawić narożnik, jak i warunki fizyczne użytkowników. Do najczęściej stosowanych sposobów rozkładania należą:

  • DL (wysunięcie siedziska),
  • system włoski,
  • delfin,
  • wózek,
  • system belgijski,
  • klik-klak.

Powierzchnia spania

Ilość miejsca potrzebna do wygodnego odpoczynku to kwestia indywidualna, dlatego nie ma tutaj sztywnych reguł. To, ile powierzchni zapewni danej osobie komfort podczas snu, zależy w dużej mierze od jej wieku, wzrostu, tuszy, a także przyzwyczajeń – śpiąc na boku, zajmujemy mniej miejsca niż podczas leżenia na wznak.

Przed zakupem narożnika warto więc zastanowić się, jak dużo przestrzeni potrzebujesz. Na rynku dostępne są modele mające po rozłożeniu 120 cm szerokości, co odpowiada 60 cm miejsca na osobę, ale istnieją też znacznie szersze wersje, mające 170 cm.

Wybierając mebel, zastanów się też, czy masz zamiar sypiać na nim regularnie (wówczas lepszym pomysłem będzie zakup narożnika o większej szerokości), czy może będzie on użytkowany okazjonalnie przez Twoich gości – w takim przypadku wystarczy węższe łóżko.

Tkanina obiciowa

Szukając narożnika do spania, powinieneś zwrócić uwagę na materiał, jakim został on wykończony. Zadbaj o to, by tkanina obiciowa była plamoodporna oraz odpowiednio wytrzymała. Ten ostatni parametr określa się w tzw. cyklach Martinadale’. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej.

Podczas zakupu narożnika do spania zastanów się również, czy pomieszczenie, w jakim masz zamiar go ustawić, jest mocno nasłonecznione. Pamiętaj, że promienie UV mogą po pewnym czasie odbarwić materiał. Jeżeli wiesz, że mebel będzie wystawiony na ich działanie, postaraj się wybrać model obity tkaniną odporną na światło.

Idealny mebel dla Ciebie

Wybierając narożnik do spania, trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów praktycznych. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej przeanalizować te kwestie i dokonać udanego zakupu. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie warto szukać mebli, które spełnią Twoje oczekiwania, przejrzyj naszą ofertę. Jesteśmy pewni, że znajdziesz w niej propozycje, które przypadną Ci do gustu.

About the author

Related Posts

zestaw wypoczynkowy z fotelem skórzanym

Jak pielęgnować fotele do salonu?

Wszystkie skórzane meble wymagają regularnego czyszczenia oraz właściwej pielęgnacji. Odpowiednie...

Narożniki do siedzenia – czy pasują do salonu? Zastosowanie, wady i zalety

Stylowe narożniki do siedzenia cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ idealnie...

Jaką komodę wybrać do salonu?

Ten praktyczny mebel o skrzyniowej bryle łączy w sobie wiele...