Renowacja mebli skórzanych – samodzielnie czy przy pomocy fachowca?

Renowacja mebli skórzanych – samodzielnie czy przy pomocy fachowca?

Meble skórzane są klasyczne, efektowne i bardzo stylowe. Często też ich zakup wiąże się z dość dużym wydatkiem. Skóra to materiał odporny i trwały – pod warunkiem stosowania odpowiedniej konserwacji. Renowacja skór pokrywających meble powinna odbywać się cyklicznie – raz na jakiś czas, aby nie dopuścić do ich zniszczenia. Prewencja w pielęgnacji tego rodzaju obicia jest podstawą.

Odnawianie mebli zazwyczaj najlepiej zlecić fachowcom. Posiadają oni zazwyczaj specjalne, profesjonalne środki do ich naprawy i pielęgnacji. Znają także specjalne techniki, które pozwalają na zachowanie mebli w świetnym stanie, a te zniszczone, po jednym lub kilku zabiegach – wyglądają jak nowe.

Naprawa i pielęgnacja mebli skórzanych wykonana samodzielnie

Zapobiegać uszkodzeniom i pielęgnować meble skórzane można także domowymi sposobami. Używanie specjalnego balsamu do nawilżania skóry jest dobrym zabiegiem zapobiegającym utracie blasku i zapewniającemu elastyczność materiału. Jego aplikacja  jest dość prosta. Wystarczy suchą, miękką szmatką wcierać dokładnie kolistymi ruchami preparat po skórzanej powierzchni. Działa to także wtedy, gdy powłoka powierzchniowa uległa pęknięciu, odsłaniając tym samym jaśniejszy kolor pod spodem. Zaletą stosowania balsamu do skóry jest to, że jest tani i łatwy w użyciu, a wyniki jego korzystania są bardzo zadowalające. Jednak przywraca on tylko kolor, jeśli skóra jest pęknięta, tak naprawdę nie naprawi pęknięć – po prostu je zatuszuje. Jeśli uszkodzony obszar nie jest chłonny lub pęknięcia są ciemniejsze niż skóra, lub chce się po prostu chcesz przywrócić skórę do nieskazitelnego stanu – warto zgłosić się do fachowca, którego specjalizacją jest renowacja mebli skórzanych.

Renowacja mebli skórzanych wykonana przez profesjonalistę

Kompleksowa renowacja mebli skórzanych, obejmuje kilka kroków. Pierwszym jest zazwyczaj naprawienie szkód powierzchniowych – pęknięć, przetarć i zadrapań. Następnie meble skórzane przechodzą gruntowne czyszczenie specjalistycznymi preparatami, które są skuteczne ale też delikatne. Specjalista użyje do tego zabiegu specjalnej szczotki, która usuwa nawet stare, głębokie zabrudzenia. Rozpoczęcie zabiegu jakim jest renowacja mebli skórzanych następuje po dokładnym wyczyszczeniu mebla. Kolejnym krokiem jest użycie specjalnych wypełniaczy, które naprawiają i uzupełniają wszystkie wgłębienia spowodowane pęknięciami i zadrapaniami. W kolejnym kroku, renowator zajmie się prawdopodobnie przywróceniem intensywnego koloru. Będzie nakładał ręcznie farbę bazową z barwnika skórzanego, za pomocą ruchu kołowego, aby barwnik wszedł w ziarno skóry. Gdy warstwa podstawowa była kompletna i sucha, zastosowaliśmy przenośny aerograf, aby nanieść równomierną warstwę barwnika skórzanego. Ostatnim krokiem w renowacji skórzanej sofy, fotela lub podnóżka jest zazwyczaj uszczelnienie nowo naprawionej powierzchni profesjonalnym uszczelniaczem. To ochroni naprawiony efekt przed przyszłymi uszkodzeniami. Po zakończeniu remontu skórzanych mebli, wyglądają one jak nowe. Warto po takim przedsięwzięciu, w domowym zakresie, stosować cyklicznie różne techniki pielęgnacyjne. Czyszczenie, balsamowanie i korzystanie ze specjalnych sprejów, które zapobiegają osadzania się brudu i wchłanianiu wilgoci.

Dokładnie pielęgnowane meble skórzane, nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale i są długowieczne. Skóra po renowacji wygląda naprawdę jak nowa. Jest elastyczna, błyszcząca i posiada intensywny kolor. Warto dbać o swoje meble samodzielnie i co najmniej raz do roku zadbać o nie w sposób profesjonalny – korzystając z usług fachowca.

About the author

Related Posts

Dobieranie poduszek do skórzanych mebli

Właściciele domów i mieszkań często marzą o tym, aby posiadać...

za duża kanapa

Sofa, którą w pełni wykorzystasz

Czy zdarzyło ci się, że po pewnym czasie od zakupu...

Meble do pokoju gościnnego

Meble w pokoju gościnnym wbrew pozorom odgrywają bardzo istotną rolę....

Comments (1)

ostatnio vidaronem odnawiałem drewniane balustrady, które kiedyś ojciec własnoręcznie zrobił. Wymagały odświeżenia, a teraz to super się prezentują