Jaką komodę wybrać do salonu?

Jaką komodę wybrać do salonu?

Ten praktyczny mebel o skrzyniowej bryle łączy w sobie wiele funkcji. Pojemna komoda pozwala wygodnie segregować i przechowywać rzeczy. Jednocześnie stanowi doskonałą dekorację oraz pozwala podzielić pomieszczenie na umowne strefy. Zastanawiasz się, jaką komodę wybrać do salonu? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby dokonać trafnej inwestycji!

Komoda – mebel z bogatymi tradycjami

Efektowne komody mają bardzo bogatą tradycję – ich korzenie sięgają początków XVIII wieku. Inspiracją do ich zaprojektowania były skrzynie, które przed wiekami służyły jako schowek na odzież, bieliznę, zastawę stołową i inne bibeloty. Na dworze słynnego francuskiego króla Słońce, Ludwika XIV, pojawił się mebel z szufladami, który przypominał współczesną komodę. Jego twórcą był Andre-Charles Boulle. Z czasem projekt barokowego artysty przeszedł dużą metamorfozę, dopasowując się do trendów architektonicznych kolejnych epok.

Jaką komodę do salonu wybrać?

Zastanawiasz się, jaką komodę wybrać do salonu? Łączy ona niewielkie gabaryty z dużą pojemnością, dlatego daje ogromne możliwości wykorzystania. Bez problemu można ją przestawiać i zmieniać funkcje, które ma pełnić. Najczęściej podzielona jest na kilka szuflad, co pozwala wygodnie selekcjonować różne przedmioty. Na rynku można znaleźć także komody narożne, z dodatkowymi otwartymi półeczkami, z barkiem czy połączone z gustowną witrynką.

Poszczególne sprzęty różnią się nie tylko organizacją przestrzeni, ale także wymiarami, materiałem, kolorystyką, wzornictwem oraz ozdobnymi detalami. Wybierasz właśnie komodę do salonu? Dopasuj ją do ilości wolnego miejsca oraz stylu aranżacji wnętrza. Odpowiedz sobie także na pytanie, jaką dokładnie funkcję ma pełnić w Twoim domu.

Komoda do salonu – z jakiego materiału?

Materiał powinien być dobrze dopasowany do pozostałego wyposażenia pomieszczenia. Współczesne komody mogą być wykonane z różnych gatunków drewna litego, płyt MDF lub wiórowych. Wśród oryginalnych projektów pojawiają się nawet modele… ze szkła. Bogata paleta kolorów i dekorów sprawia, że z powodzeniem dopasujesz wzornictwo dobrze wpisujące się w stylistykę klasyczną, nowoczesną, skandynawską, retro czy industrialną.

Lubisz eksperymentować z detalami? Na komodzie do salonu wcale nie musisz dokładnie odwzorowywać koloru płyty zastosowanej na innych meblach. Wystarczy, że powtórzysz front z ramy sofy i foteli na jej skrzyni lub blacie. Do szafy z designerskimi drzwiami z kolorowego szkła świetnie będą pasować szuflady lub blat z tego samego materiału. Ciekawy efekt zyskasz, gdy pobawisz się strukturą i fakturami korpusu, zmieszasz mat z połyskiem czy słoje pionowe z poziomymi. Takie zabiegi wymagają jednak dużej dawki wyczucia, aby mebel nie okazał się nieco przestylizowany.

Zwróć uwagę na szuflady, nóżki i inne ozdobniki

Pierwsze skrzypce powinny grać szuflady. Klasyczne komody to meble, które pozwalają wygodnie segregować i przechowywać bieliznę, obrusy, ręczniki, ubrania oraz inne drobiazgi. Masz do wyboru przegrody szerokie lub wąskie, głębokie i płytkie, małe oraz duże. Mogą one posiadać prowadnice pozwalające na pełny bądź częściowy wysuw. Ich liczba, wymiary, kształty oraz udźwig powinny być dostosowane do zawartości, która trafi do poszczególnych szuflad.

Współczesne komody do salonu niekoniecznie przypominają sprzęty z francuskich komnat pałacowych. Nóżki nie są więc obowiązkowe – mogą zostać zastąpione wyższymi lub niższymi cokołami. Fikuśne rzeźbienia świetnie będą jednak prezentować się we wnętrzu w klimacie retro lub vintage. Proste kwadratowe nogi pasują do stylistyki nowoczesnej, a błyszczące kule do pomieszczeń glamour.

Kolejnym ważnym ozdobnikiem są uchwyty. Mogą mieć postać gałek, długich relingów, szklanych kul czy finezyjnych drewnianych rzeźb zdobionych np. kryształkami. Do aranżacji minimalistycznej idealny będzie sposób otwierania typu push to open (na dotyk).

Podsumowanie

Zróżnicowane formy i parametry oraz bogate wzornictwo dają ogromne możliwości. Nie wiesz, jaką komodę do salonu wybrać? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz szeroki katalog tego typu mebli i nie tylko! W razie jakichkolwiek wątpliwości – zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy odpowiedzą na każde Twoje pytanie!

About the author

Related Posts

Skóra w nowoczesnym salonie

Salon to serce każdego domu. To w tym miejscu spędzamy...

skórzane fotele

Jak wybrać skórzane fotele do salonu?

Salon to przestrzeń, w której możesz zrelaksować się po ciężkim dniu...

Skórzany komplet wypoczynkowy

Skórzany komplet wypoczynkowy na 3 sposoby – jak znaleźć styl dla siebie?

Remont domu lub jego odświeżenie wiąże się często ze zmianą...