Jak pielęgnować fotele do salonu?

zestaw wypoczynkowy z fotelem skórzanym

Jak pielęgnować fotele do salonu?

Wszystkie skórzane meble wymagają regularnego czyszczenia oraz właściwej pielęgnacji. Odpowiednie postępowanie zapewni meblom do salonu atrakcyjny wygląd przez długi czas. Jak dbać o wypoczynkowe zestawy z tego szlachetnego materiału? Jakich reguł przestrzegać w przypadku różnych rodzajów skóry? Podpowiadamy w tym artykule.

Rodzaje skóry naturalnej

Bez względu na rodzaj surowca, tapicerkę przed pierwszym użyciem należy odpowiednio zaimpregnować. Każdy typ materiału wymaga innej impregnacji. Na potrzeby tego artykułu skórę podzielimy:

  • gładką,
  • szorstką,
  • bufalo,
  • anilinową.

Do materiałów szorstkich zaliczamy nubuk, zamsz, odmianę suede i welurową. Zdecydowanie najłatwiej dbać o gładką tapicerkę naturalną lub syntetyczną. Jednak wyłącznie pierwszy wariant dostarczy charakterystycznego luksusu i komfortu.

Skórzane meble do salonu – reguły dotyczące czyszczenia tapicerki

fotel skórzany

Zacznijmy od tego, czego unikać, dbając o fotele i kanapy z tego surowca. Zestaw wypoczynkowy należy ustawić tak, aby:

  • nie stał w nasłonecznionym miejscu;
  • nie był narażony na bezpośrednie działanie ciepła i wilgoci.

Pod wpływem promieni słonecznych skóra zaczyna wysychać, pękać i tracić kolor. Podobnie działa na nią suche powietrze i centralne ogrzewanie, dlatego należy zadbać o ustawienie zestawu wypoczynkowego w odległości min. 50 cm od grzejników. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza do salonu lub pojemniki na wodę na kaloryfery. Z wilgocią w powietrzu trzeba jednak bardzo uważać – jeśli będzie jej za dużo, meble mogą zacząć pleśnieć. Takie niebezpieczeństwo istnieje, gdy w pomieszczeniu nie ma swobodnej wymiany powietrza.

W żadnym wypadku nie należy używać środków rozpuszczających tłuszcz, takich jak: płyn do mycia naczyń, aceton, terpentyna.

Środki do pielęgnacji skórzanych foteli i kanap

Zarówno szorstka, jak i gładka odmiana surowca powinna zostać zaimpregnowana w pierwszym roku użytkowania. Najlepiej niezwłocznie po zakupie. Do zabezpieczenia materiału użyj profesjonalnego, dedykowanego środka. Bardzo ważne jest regularne odkurzanie tapicerki zestawu wypoczynkowego. Jednak należy to robić niezwykle delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić struktury skóry. Idealna do tego będzie szczotka z miękkim włosiem. W przypadku gładkiej powierzchni stosuj także gąbkę lub szmatkę delikatnie zwilżoną (ale nie mokrą!) wodą. Do przecierania foteli skórzanych, kanap czy puf doskonale nada się woda:

  • destylowana,
  • z kranu („odstana”).

Jeśli używasz tzw. kranówki, pozwól jej chwilę postać w naczyniu. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się na powierzchni zestawu mebli wypoczynkowego wapiennych plam. Należy dbać o to, aby na meblach skórzanych nie pozostawały zacieki i krople. Dobrze jest po każdym czyszczeniu na mokro przetrzeć powierzchnię miękką suchą szmatką.

Profesjonalne środki do pielęgnacji skóry wcieraj w tapicerkę dwukrotnie ciągu roku, zawsze po sezonie grzewczym. Zawsze dokładnie sprawdź, z jakim gatunkiem skóry (licową, szorstką, bufalo, anilinową czy inną) masz do czynienia i pod tym kątem dobieraj właściwy specyfik. Środki do czyszczenia oraz impregnacji gładkich foteli i kanap powinny zawierać w składzie naturalne oleje, takie jak jojoba, lniany, kokosowy itp. O skórzane fotele zadbasz także przy pomocy preparatów z wazeliną.

Specjaliści sprzedający meble do salonu doradzą Ci w sprawie właściwej pielęgnacji mebli, dlatego nie wahaj się pytać. Ile rodzajów skóry, tyle różnych reguł i sposobów pielęgnacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odmiana syntetyczna materiału. Jednak jeśli cenisz sobie luksus i prawdziwy komfort, rozważ wyposażenie wnętrza z naturalną tapicerką. Jej pielęgnacja jest naprawdę łatwa. Wystarczy przestrzegać tych kilku wymienionych przez nas reguł. Decydując się na prawdziwą skórę, inwestujesz w wypoczynkowy zestaw do salonu, który będzie zachwycał gości i domowników przez długie lata.

Podsumowanie

Jeśli szukasz eleganckich mebli ze skóry do Twojego salonu, sypialni, czy gabinetu – zobacz naszą ofertę ! Specjalizujemy się w pięknych i trwałych wypoczynkowych meblach skórzanych. Z przyjemnością doradzimy Ci także w zakresie pielęgnacji wybranego wyposażenia wnętrza. U nas kupisz gotowy zestaw wypoczynków oraz zamówisz produkty na wymiar. Zapraszamy do kontaktu!

About the author

Related Posts

Szafka RTV – drewniana klasyka z nowoczesnym wyposażeniem

Zarówno montaż telewizora bezpośrednio na ścianie, jak i szafka RTV...

Meble skórzane – klasyka a nowoczesność

Meble skórzane doskonale pasują zarówno do klasycznie urządzonego wnętrza, jak i...

skórzana kanapa do salonu

Jak dobrać wersalkę do wystroju salonu?

Rozmaite skórzane wersalki, sofy oraz kanapy to serce każdego salonu....