Jak pielęgnować fotele do salonu?

zestaw wypoczynkowy z fotelem skórzanym

Jak pielęgnować fotele do salonu?

Wszystkie skórzane meble wymagają regularnego czyszczenia oraz właściwej pielęgnacji. Odpowiednie postępowanie zapewni meblom do salonu atrakcyjny wygląd przez długi czas. Jak dbać o wypoczynkowe zestawy z tego szlachetnego materiału? Jakich reguł przestrzegać w przypadku różnych rodzajów skóry? Podpowiadamy w tym artykule.

Rodzaje skóry naturalnej

Bez względu na rodzaj surowca, tapicerkę przed pierwszym użyciem należy odpowiednio zaimpregnować. Każdy typ materiału wymaga innej impregnacji. Na potrzeby tego artykułu skórę podzielimy:

  • gładką,
  • szorstką,
  • bufalo,
  • anilinową.

Do materiałów szorstkich zaliczamy nubuk, zamsz, odmianę suede i welurową. Zdecydowanie najłatwiej dbać o gładką tapicerkę naturalną lub syntetyczną. Jednak wyłącznie pierwszy wariant dostarczy charakterystycznego luksusu i komfortu.

Skórzane meble do salonu – reguły dotyczące czyszczenia tapicerki

fotel skórzany

Zacznijmy od tego, czego unikać, dbając o fotele i kanapy z tego surowca. Zestaw wypoczynkowy należy ustawić tak, aby:

  • nie stał w nasłonecznionym miejscu;
  • nie był narażony na bezpośrednie działanie ciepła i wilgoci.

Pod wpływem promieni słonecznych skóra zaczyna wysychać, pękać i tracić kolor. Podobnie działa na nią suche powietrze i centralne ogrzewanie, dlatego należy zadbać o ustawienie zestawu wypoczynkowego w odległości min. 50 cm od grzejników. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza do salonu lub pojemniki na wodę na kaloryfery. Z wilgocią w powietrzu trzeba jednak bardzo uważać – jeśli będzie jej za dużo, meble mogą zacząć pleśnieć. Takie niebezpieczeństwo istnieje, gdy w pomieszczeniu nie ma swobodnej wymiany powietrza.

W żadnym wypadku nie należy używać środków rozpuszczających tłuszcz, takich jak: płyn do mycia naczyń, aceton, terpentyna.

Środki do pielęgnacji skórzanych foteli i kanap

Zarówno szorstka, jak i gładka odmiana surowca powinna zostać zaimpregnowana w pierwszym roku użytkowania. Najlepiej niezwłocznie po zakupie. Do zabezpieczenia materiału użyj profesjonalnego, dedykowanego środka. Bardzo ważne jest regularne odkurzanie tapicerki zestawu wypoczynkowego. Jednak należy to robić niezwykle delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić struktury skóry. Idealna do tego będzie szczotka z miękkim włosiem. W przypadku gładkiej powierzchni stosuj także gąbkę lub szmatkę delikatnie zwilżoną (ale nie mokrą!) wodą. Do przecierania foteli skórzanych, kanap czy puf doskonale nada się woda:

  • destylowana,
  • z kranu („odstana”).

Jeśli używasz tzw. kranówki, pozwól jej chwilę postać w naczyniu. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się na powierzchni zestawu mebli wypoczynkowego wapiennych plam. Należy dbać o to, aby na meblach skórzanych nie pozostawały zacieki i krople. Dobrze jest po każdym czyszczeniu na mokro przetrzeć powierzchnię miękką suchą szmatką.

Profesjonalne środki do pielęgnacji skóry wcieraj w tapicerkę dwukrotnie ciągu roku, zawsze po sezonie grzewczym. Zawsze dokładnie sprawdź, z jakim gatunkiem skóry (licową, szorstką, bufalo, anilinową czy inną) masz do czynienia i pod tym kątem dobieraj właściwy specyfik. Środki do czyszczenia oraz impregnacji gładkich foteli i kanap powinny zawierać w składzie naturalne oleje, takie jak jojoba, lniany, kokosowy itp. O skórzane fotele zadbasz także przy pomocy preparatów z wazeliną.

Specjaliści sprzedający meble do salonu doradzą Ci w sprawie właściwej pielęgnacji mebli, dlatego nie wahaj się pytać. Ile rodzajów skóry, tyle różnych reguł i sposobów pielęgnacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odmiana syntetyczna materiału. Jednak jeśli cenisz sobie luksus i prawdziwy komfort, rozważ wyposażenie wnętrza z naturalną tapicerką. Jej pielęgnacja jest naprawdę łatwa. Wystarczy przestrzegać tych kilku wymienionych przez nas reguł. Decydując się na prawdziwą skórę, inwestujesz w wypoczynkowy zestaw do salonu, który będzie zachwycał gości i domowników przez długie lata.

Podsumowanie

Jeśli szukasz eleganckich mebli ze skóry do Twojego salonu, sypialni, czy gabinetu – zobacz naszą ofertę ! Specjalizujemy się w pięknych i trwałych wypoczynkowych meblach skórzanych. Z przyjemnością doradzimy Ci także w zakresie pielęgnacji wybranego wyposażenia wnętrza. U nas kupisz gotowy zestaw wypoczynków oraz zamówisz produkty na wymiar. Zapraszamy do kontaktu!

About the author

Related Posts

Jakie są rodzaje skór?

Skóra jest materiałem pożądanym i wysokiej klasy. Do tego dostępna...

Skórzany komplet wypoczynkowy

Skórzany komplet wypoczynkowy na 3 sposoby – jak znaleźć styl dla siebie?

Remont domu lub jego odświeżenie wiąże się często ze zmianą...

Jaką komodę wybrać do salonu?

Ten praktyczny mebel o skrzyniowej bryle łączy w sobie wiele...

Leave Your Comment