Czym zmyć długopis ze skóry?

Czym zmyć długopis ze skóry?

Usunięcie plam ze skórzanej tapicerki nie jest prostą sprawą. Szczególnie jeśli powstały one na skutek kontaktu z długopisem, ponieważ tusze z definicji tworzone są w taki sposób, by były trwałe. Nie oznacza to jednak, że wyczyszczenie takich śladów jest niemożliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak można tego dokonać – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym poradom zmyjesz plamy ze skóry szybko i skutecznie, przywracając Twoim meblom pierwotny wygląd.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, powinieneś przyjrzeć się dokładnie rodzajowi tapicerki, z jaką masz do czynienia. Obicia mebli wykonuje się z dwóch rodzajów skór, a mianowicie:

  • naturalnych,
  • sztucznych – zwanych też ekologicznymi.

Wbrew pozorom, pierwszy rodzaj jest znacznie łatwiejszy do wyczyszczenia i lepiej znosi tarcie podczas zmywania na mokro. Wynika to głównie z faktu, iż skóry syntetyczne mają na zewnątrz cienką, niewidoczną dla użytkownika warstewkę folii. Jeśli raz ją uszkodzisz, np. podczas nieumiejętnego czyszczenia, nie będziesz mógł jej samodzielnie zreperować – naprawy lub uzupełnienia brakującego fragmentu trzeba dokonać w specjalistycznym zakładzie.

Odrębną, chociaż równie istotną kwestią jest faktura tapicerki. Skóry gładkie są zwykle łatwiejsze w konserwacji. W przypadku szorstkich zmycie śladów długopisu może być utrudnione, a po pewnym czasie stanie się wręcz niemożliwe, bo ich chłonna powierzchnia będzie szybko absorbować tusz i inne zanieczyszczenia. Dlatego, jeśli zdarzy Ci się je zaplamić, musisz działać błyskawicznie.

Czym usunąć ślady długopisu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – tusze mogą bowiem mieć różny skład i nie zawsze ta sama metoda okaże się równie skuteczna w przypadku odmiennych mebli. Z tego powodu poniżej podajemy kilka najbardziej popularnych sposobów zmywania śladów długopisu ze skóry.

Taśma klejąca

Jest to dość pracochłonny sposób, ale do jego zastosowania wystarczy Ci zwykła taśma malarska. Zasada działania jest banalna – polega ona na tym, by tusz oderwał się od skóry i przyczepił do kleju. Aby tak się stało, musisz kilkakrotnie przycisnąć taśmę w miejscu, w którym widnieją ślady długopisu, a następnie energicznie odkleić. Co ważne, ta metoda sprawdza się zarówno w przypadku skór naturalnych, jak i syntetycznych.

Sztyft

Ślady długopisu można również zmyć za pomocą specjalnego sztyftu. Aby jednak ten sposób okazał się skuteczny, powierzchnia musi być gładka, a plama – stosunkowo świeża

Gumka do butów

Ten sposób można zastosować do zmywania długopisu z szorstkiej skóry. Wystarczy udać się do sklepu obuwniczego i nabyć specjalną gumkę do nubuku, a następnie użyć jej zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli zdecydujesz się na tę metodę usuwania plam, zachowaj dużą ostrożność – jeśli będziesz pocierał gumką zbyt energicznie, możesz trwale uszkodzić powierzchnię skóry.

Domowe sposoby

Jeśli żadne z wcześniejszych rozwiązań nie przyniosło rezultatu, możesz wypróbować któryś z „babcinych trików” i posłużyć się tym, co masz w kuchni – sokiem z cytryny lub alkoholem. Pamiętaj jednak, że obie te substancje mogą odbarwić skórę, więc istnieje obawa, że zamiast zmyć plamę z długopisu, zastąpisz ją inną – tym razem większą. Ponieważ trudno z góry przewidzieć, jakie będą efekty takich zabiegów, najlepiej jest przeprowadzić małą próbę w niewidocznym miejscu, np. od spodu mebla.

Czy istnieją jeszcze inne rozwiązania?

Co zrobić, gdy wszystkie powyższe metody zawiodą i mimo Twoich wysiłków, ślady długopisu wciąż są widoczne? Możesz zaakceptować przykry fakt, że tak już zostanie. Zrobiłeś, co mogłeś. Jeśli widok plam jest dla Ciebie szczególnie irytujący, zawsze możesz przykryć uszkodzony mebel poduszką, kapą lub pledem.

Spraw sobie nowe meble!

Możesz również przekornie uznać to niefortunne zdarzenie za dobry znak, a jednocześnie za impuls do sprawienia sobie i swoim bliskim przyjemności. W końcu, gdyby nie szpecące ślady długopisu, być może jeszcze długo musiałbyś spoglądać na stare i wysłużone meble. Teraz, mając doskonały pretekst do ich wymiany, możesz bez żalu zastąpić je innymi – bardziej estetycznymi i lepiej trafiającymi w Wasze obecne gusta oraz potrzeby. W tym celu zajrzyj do naszego sklepu!

About the author

Related Posts

Jak czyścić skórzane meble wypoczynkowe?

Wszyscy pragniemy, by nasz salon wyglądał olśniewająco za każdym razem,...

lustro w drewnianej ramie

Lustra w drewnianej ramie – praktyczna ozdoba salonu

Wyposażenie w postaci lustra na ścianę znajdziesz niemal w każdym...

Porównanie prawdziwej i syntetycznej skóry – jaki rodzaj wybrać?

Skóra naturalna jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych do szerokiego użytku....

Leave Your Comment