Produkcja mebli skórzanych – praca, meble, rękodzieło

Produkcja mebli skórzanych – praca, meble, rękodzieło

Meble skórzane są klasą same w sobie, ze względu na ponadczasową elegancję i nieodparty urok. Dzięki nim salon nabierze nietuzinkowego stylu i stanie się luksusowy. Zanim jednak będzie można cieszyć wzrok ich doskonałym wyglądem, wiele osób musi wykazać się świetnymi zdolnościami manualnymi w trakcie ich produkcji.

Jak wygląda produkcja mebli skórzanych?

1. Garbowanie skóry

Aby meble skórzane doskonale prezentowały się w salonie, surowiec w postaci skóry powinien być jak najlepszej jakości. Po zakupie skóry ze specjalnej giełdy należy oddać surowiec do garbarni, aby został on utrwalony i zabezpieczony przed procesami gnilnymi.

2. Korygowanie oraz dwojenie

Następnie zmniejszana jest grubość surowca, tak aby mógł on być użyty do tapicerowania mebli. Po uzyskaniu odpowiedniej grubości (od 0,9 do 1,1 mm) pracownicy garbarni skanują wszystkie kawałki skóry w poszukiwaniu uszkodzeń. Jeśli zauważona zostanie skaza, wówczas taki kawałek surowca zostaje skorygowany poprzez zeszlifowanie uszkodzonej warstwy wierzchniej i wypełnienie powstałych ubytków.

3. Barwienie

Kolejnym etapem jest barwienie skóry na wybrany kolor, przed tą czynnością surowiec zmiękcza się specjalistycznym preparatem.

4. Rozkrój błamów przez meblarzy

Meblarze, bazując na projekcie danego mebla, mogą określić szablon, który zostanie użyty jako wzorzec formatek skór i tkanin. Później następuje obróbka cyfrowa (określanie cech charakterystycznych skóry, miejsc występowania otworów, tworzenie stałych układów rozkroju). Skórę umieszcza się w sterowanym numerycznie centrum obróbczego, gdzie po ustaleniu wszelkich jej skaz, szablony umieszczane są w taki sposób, aby wykorzystać, jak najbardziej się da, powierzchnię bez niedoskonałości.

5. Zszywanie skóry w szwalni

Po ukończonym rozkroju dopasowana rozmiarem skóra zostanie przetransportowana do szwalni, gdzie zostaje zszyta w pokrowiec.

6. Tapicerowanie

Gotowe pokrowce trafiają na tapicernie, gdzie pracownicy nakładają je na przygotowane i obite materiałami stelaże. Ten etap jest bez wątpienia najtrudniejszy w całym procesie, skórę należy bowiem odpowiednio naciągnąć i precyzyjnie nałożyć, aby nie uległa ona zmarszczeniu czy uszkodzeniu. Meble skórzane charakteryzują się wysoką trwałością.

W całym procesie produkcji istnieją pewne czynności, w których ludzkie zdolności manualne przewyższają precyzją nawet bardzo zaawansowane sprzęty. Właście dlatego praca szwaczek, tapicerów, krojczych skór oraz monterów szkieletów tapicerskich jest tak nieoceniona. Skóra naturalna jest niezwykle wymagającym materiałem i aby do sklepów dotarły piękne meble skórzane takie jak; skórzane sofy czy komfortowe fotele, pracownicy w zakładach produkcyjnych muszą dołożyć wszelkich starań, aby skóra prezentowała się oszałamiająco i stała się ozdobą każdego domu czy mieszkania.

About the author

Related Posts

za duża kanapa

Sofa, którą w pełni wykorzystasz

Czy zdarzyło ci się, że po pewnym czasie od zakupu...

kot na sofie

Luksusowe wnętrza w mieszkaniach i domach

Luksusowe, czyli jakie? Gdy chodzi o urządzanie wnętrz mających dawać...

Jakość mebla – jak fachowo ocenić?

Meble to elementy wyposażenia domu, które będą nam służyć przez...