Jak zorganizować przestrzeń w salonie?

Ojciec bawi się z synem

Jak zorganizować przestrzeń w salonie?

Urządzenie wnętrz w nowym domu lub mieszkaniu czy remont –niezależnie od tego, co skłoniło cię do wprowadzenia zmian w twoim salonie, nim zaczniesz wstawiać do niego meble, musisz pomyśleć o dobrej organizacji przestrzeni. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy!

Organizacja przestrzeni w salonie – podstawy

Na dobry początek, warto przyjrzeć się dokładnie układowi salonu względem reszty mieszkania. W którym miejscu znajdują się drzwi wejściowe? Czy z salonu mamy też wyjście na balkon lub do innych pomieszczeń – np. kuchni? Te rzeczy determinują, jak powinny być ustawione meble i dekoracje. Organizacja przestrzeni w salonie – według projektantów wnętrz – powinna być bowiem oparta o tzw. ciągi komunikacyjne. Najprościej ujmując, oznacza to, że powinniśmy w salonie pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni, żeby można było się po nim swobodnie poruszać. W praktyce zaś, zasada zachowania ciągów komunikacyjnych mówi, że pomiędzy drzwiami wejściowymi a np.
wyjściem na balkon należy tak ustawić meble, żeby można było przejść między nimi możliwie jak najbardziej w linii prostej. Dzięki temu mamy pewność, że w codziennym użytkowaniu salon będzie bardzo wygodny.

Meble do salonu i codzienna praktyka

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, ile osób i w jaki sposób korzystać będzie z salonu. Odpowiednia organizacja przestrzeni powinna zapewnić wszystkim domownikom wygodę i możliwość swobodnego korzystania z niej. Dobrą praktyką jest przyjęcie ilości domowników +2 – czyli zostawienie miejsca dla ewentualnych gości. Ta liczba określa, ile powinno być w salonie miejsc siedzących – czy to na kanapie, fotelach czy pufach.

Meble modułowe rozwiązaniem w niewielkich salonach

Tam, gdzie mogłoby się wydawać, że jest zbyt mało przestrzeni, by zapewnić każdemu z domowników miejsce siedzące i jeszcze dodatkową przestrzeń dla gości, świetnie sprawdzają się meble modułowe. Sofa składająca się z kilku niezależnych części pozwala na reorganizowanie przestrzeni w salonie w zależności od potrzeb. Na przykład: gdy mamy dużo osób do usadzenia, możemy złączyć wszystkie elementy, zyskując dużą kanapę, na której zmieści się więcej osób. A gdy domowników jest niewielu i chcą zajmować się różnymi sprawami, będąc jednocześnie razem w salonie – rozdzielić je, dając każdemu jego mały kawałek prywatnej przestrzeni.

Dodatki i ozdoby a urządzanie wnętrz salonów

Kiedy zdecydowaliśmy się już na główny układ, możemy przejść do ozdób i dodatków. One także mogą znacznie wpłynąć na to, jak prezentuje się organizacja przestrzeni w naszym salonie. Warto w tym miejscu pamiętać, że im mniejszy salon, tym mniej powinno być w nim elementów dekoracyjnych – szczególnie tych wielokolorowych. Natłok kolorów i kształtów wpływa bowiem na nasz odbiór przestrzeni negatywnie – wnętrza wydają się wtedy zagracone i przytłaczające. Najbezpieczniejsze jest zdecydowanie się na jeden-dwa kolory lub wzory uzupełniające. Dla przykładu: w salonie o białych ścianach i jasnych meblach umieszczamy zielone rośliny oraz zasłony w kwiatowy wzór (motyw roślinny) oraz mosiężne lampy, ramki na zdjęcia czy wazony (motyw mosiądzu).


Sprawdź produkty

About the author

Related Posts

Komplety wypoczynkowe do salonu na miarę XXI wieku

Urządzenie mieszkania w bloku często bywa nie lada wyzwaniem. Niewielkie...

Czyszczenie mebli skórzanych – jak pozbyć się niechcianych plam

Meble skórzane potrafią być piękną ozdobą naszych domów i mieszkań....

Skórzany komplet wypoczynkowy

Skórzany komplet wypoczynkowy na 3 sposoby – jak znaleźć styl dla siebie?

Remont domu lub jego odświeżenie wiąże się często ze zmianą...