Jak zorganizować przestrzeń w salonie?

Ojciec bawi się z synem

Jak zorganizować przestrzeń w salonie?

Urządzenie wnętrz w nowym domu lub mieszkaniu czy remont –niezależnie od tego, co skłoniło cię do wprowadzenia zmian w twoim salonie, nim zaczniesz wstawiać do niego meble, musisz pomyśleć o dobrej organizacji przestrzeni. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy!

Organizacja przestrzeni w salonie – podstawy

Na dobry początek, warto przyjrzeć się dokładnie układowi salonu względem reszty mieszkania. W którym miejscu znajdują się drzwi wejściowe? Czy z salonu mamy też wyjście na balkon lub do innych pomieszczeń – np. kuchni? Te rzeczy determinują, jak powinny być ustawione meble i dekoracje. Organizacja przestrzeni w salonie – według projektantów wnętrz – powinna być bowiem oparta o tzw. ciągi komunikacyjne. Najprościej ujmując, oznacza to, że powinniśmy w salonie pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni, żeby można było się po nim swobodnie poruszać. W praktyce zaś, zasada zachowania ciągów komunikacyjnych mówi, że pomiędzy drzwiami wejściowymi a np.
wyjściem na balkon należy tak ustawić meble, żeby można było przejść między nimi możliwie jak najbardziej w linii prostej. Dzięki temu mamy pewność, że w codziennym użytkowaniu salon będzie bardzo wygodny.

Meble do salonu i codzienna praktyka

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, ile osób i w jaki sposób korzystać będzie z salonu. Odpowiednia organizacja przestrzeni powinna zapewnić wszystkim domownikom wygodę i możliwość swobodnego korzystania z niej. Dobrą praktyką jest przyjęcie ilości domowników +2 – czyli zostawienie miejsca dla ewentualnych gości. Ta liczba określa, ile powinno być w salonie miejsc siedzących – czy to na kanapie, fotelach czy pufach.

Meble modułowe rozwiązaniem w niewielkich salonach

Tam, gdzie mogłoby się wydawać, że jest zbyt mało przestrzeni, by zapewnić każdemu z domowników miejsce siedzące i jeszcze dodatkową przestrzeń dla gości, świetnie sprawdzają się meble modułowe. Sofa składająca się z kilku niezależnych części pozwala na reorganizowanie przestrzeni w salonie w zależności od potrzeb. Na przykład: gdy mamy dużo osób do usadzenia, możemy złączyć wszystkie elementy, zyskując dużą kanapę, na której zmieści się więcej osób. A gdy domowników jest niewielu i chcą zajmować się różnymi sprawami, będąc jednocześnie razem w salonie – rozdzielić je, dając każdemu jego mały kawałek prywatnej przestrzeni.

Dodatki i ozdoby a urządzanie wnętrz salonów

Kiedy zdecydowaliśmy się już na główny układ, możemy przejść do ozdób i dodatków. One także mogą znacznie wpłynąć na to, jak prezentuje się organizacja przestrzeni w naszym salonie. Warto w tym miejscu pamiętać, że im mniejszy salon, tym mniej powinno być w nim elementów dekoracyjnych – szczególnie tych wielokolorowych. Natłok kolorów i kształtów wpływa bowiem na nasz odbiór przestrzeni negatywnie – wnętrza wydają się wtedy zagracone i przytłaczające. Najbezpieczniejsze jest zdecydowanie się na jeden-dwa kolory lub wzory uzupełniające. Dla przykładu: w salonie o białych ścianach i jasnych meblach umieszczamy zielone rośliny oraz zasłony w kwiatowy wzór (motyw roślinny) oraz mosiężne lampy, ramki na zdjęcia czy wazony (motyw mosiądzu).


Sprawdź produkty

About the author

Related Posts

skórzana sofa

Skórzany czy materiałowy – czym się kierować przy wyborze zestawu wypoczynkowego?

Zarówno tapicerki wykonane z materiału, jak i te zrobione ze...

Fenomen stylu klasycznego, czyli wnętrza ponadczasowe

Każdemu, kto interesuje się urządzaniem wnętrz dobrze znany jest styl...

Komplety wypoczynkowe do salonu na miarę XXI wieku

Urządzenie mieszkania w bloku często bywa nie lada wyzwaniem. Niewielkie...