Fenomen stylu klasycznego, czyli wnętrza ponadczasowe

Fenomen stylu klasycznego, czyli wnętrza ponadczasowe

Każdemu, kto interesuje się urządzaniem wnętrz dobrze znany jest styl klasyczny. A kto go nie zna… ten powinien szybko nadrobić zaległości!

Ponadczasowość i przenikanie się styli

Choć we wnętrzach zaaranżowanych w stylu klasycznym nie brak nawiązań do stylistyki pałaców i dworków, nie da się o nim powiedzieć, że wraz z nimi się zestarzał. Wręcz przeciwnie, klasyczny wystrój wnętrz jest wciąż modny, a jego elementy przekradają się często do nawet najbardziej nowoczesnych mieszkań i domów. Tak stało się między innymi z welurowymi oraz kwiecistymi tkaninami, które dziś są obecne w każdym sklepie zajmującym się wystrojem wnętrz. Poduszki we wzór róż niby malowanych pędzlem czy pikowane welurowe zagłówki łóżek znajdują swoje miejsce także w aranżacjach skandynawskich, minimalistycznych i glamour. A tak charakterystyczne dla stylu klasycznego złoto to od kilku już sezonów najpopularniejszy kolor dodatków w każdym wnętrzu.

Styl klasyczny – ikona elegancji i dobrego smaku

Wystrój wnętrz w stylu klasycznym to przede wszystkim idealna harmonia i niekwestionowana elegancja. Mieszkania i domy urządzone w tym stylu charakteryzują się dużą ilością zdobień – zarówno w postaci gzymsów na ścianach, giętych nóżek stołów i stolików, jak i kolorowych tkanin. Co ważne jednak, to zachowanie stosownego umiaru. Każda ozdobna rzecz powinna być zrównoważona – np. jasnym, neutralnym tłem. Zaś każdy dodatek czy mebel, powinien odwoływać się do miękkich, prostych i klasycznych form, aby uniknąć przesytu i efektu kiczu.

Wystrój wnętrz w stylu klasycznym a meble

Dużą rolę w każdej aranżacji domu i mieszkania odgrywają umieszczone w nim meble. W przypadku stylu klasycznego warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach, które pozwolą zbudować wspaniałą bazę pod resztę aranżacji.

W salonie najlepiej postawić na meble skórzane. Już samo użycie skóry przywodzi na myśl pewien luksus, a o to też chodzi w stylu klasycznym. Dodatkowo, skórzane kanapy, fotele i szezlongi są bardzo łatwe w utrzymaniu, dzięki czemu pozwalają zachować elegancką estetykę na dłużej.

Dopełnieniem powinny być komody, konsole, a także eleganckie kredensy i witryny, w których będzie można umieścić ozdobne szkło i bibeloty. Meble powinny być wykonane z drewna i naturalnych materiałów – unikajmy chromowanych metali i plastiku, który nie oddaje ducha wnętrz w stylu klasycznym.

About the author

Related Posts

Twój wymarzony salon – na co postawić?

Aranżacja wnętrz to przyjemne, a zarazem niełatwe zadanie. To, jak dobierzemy...

skórzane białe kanapy

Jakie kanapy skórzane wybrać do salonu?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu urządzała mieszkanie. Staliśmy...

klasyczny wystrój pokoju

Meble skórzane w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to efekt połączenia aranżacji wnętrz rodem z wiktoriańskiej...