Czyszczenie mebli skórzanych – jak pozbyć się niechcianych plam

Czyszczenie mebli skórzanych – jak pozbyć się niechcianych plam

Meble skórzane potrafią być piękną ozdobą naszych domów i mieszkań. Jeśli jednak nie zadbamy o ich odpowiednią, regularną pielęgnację mogą zacząć się łuszczyć lub ciemnieć. Jak należy w takim razie czyścić skórzane meble, żeby służyły nam na długie lata?

Określenie rodzaju skóry

Czyszczenie mebli skórzanych, należy rozpocząć od określenia rodzaju skóry danego mebla. Każdy z nich wymaga innej pielęgnacji. Skóra gładka jest najczęściej występującym materiałem, z którego wykonuje się meble. Jednocześnie, jest to skóra, którą najłatwiej czyścić, ze względu na to, że nie wchłania ona wody. Skórę gładką wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć odpowiednimi preparatami do czyszczenia mebli skórzanych. Skóra anilinowa charakteryzuje się najwyższą jakością ze względu na to, że pokryta jest farbą. Niestety, ale jednocześnie jest najbardziej narażona na ciemnienie i zniszczenie. Należy więc zadbać o odpowiednią pielęgnację tego materiału. Meble obszyte skórą anilinową należy systematycznie czyścić środkami, które poprzez impregnację, ochronią ją przed przebarwieniami i plamami. Jednak całkowite usunięcie bardziej trwałych plam możliwe jest tylko dzięki pomocy profesjonalistów. Materiał wierzchni skóry semianilinowej jest odpowiednio zabezpieczony, przez co nie wchłania tak szybko wody, a w wypadku wszelkich trwalszych plam są większe szanse na całkowite usunięcie zabrudzeń. Skórę semianilinowaną należy raz na kilka miesięcy, przecierać specjalnym środkiem z impregnatem.

Sposoby na pielęgnację mebli skórzanych

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wyspecjalizowanych środków, które pomagają w odpowiedniej pielęgnacji mebli skórzanych. Czyszczenie mebli skórzanych można jednak wykonać domowymi sposobami usuwania plam i wszelkich zabrudzeń. Fotele skórzane i wszelkie komplety wypoczynkowe najczęściej brudzą się poprzez osiadanie na nich kurzu. Najprostszym, a zarazem najbezpieczniejszym sposobem ich wyczyszczenia jest przetarcie suchą ściereczką. Do powierzchownego czyszczenia skórzanych powierzchni, można użyć najzwyklejszej wody z mydłem. Trzeba jednak pamiętać, żeby ściereczka nie była zbyt morka, bo zbyt duża ilość wody może spowodować trwałe uszkodzenie skóry.
Przydatne okazać się też mogą płyny i mleczka do demakijażu, płatki mydlane, a także nawilżające chusteczki dla niemowląt. Bardziej trwalsze zabrudzenia, chociażby plamę z lakieru do paznokci bądź długopisu z pewnością usunie lakier do paznokci. Przed takim zabiegiem, trzeba jednak odpowiednio wcześniej natłuścić ubrudzony fragment mebla. Plamy po rozlanym alkoholu powinien usunąć ocet, zaś ślady po flamastrach alkohol metylowy.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka, warto sprawdzić jego działanie na niewidocznym fragmencie mebla. Każdy materiał reaguje inaczej, dlatego trzeba mieć pewność, że przypadkiem nie zniszczymy naszej ulubionej wersalki skórzanej.

Gotowe preparaty czyszczące do mebli

Osoby, które nie chcą eksperymentować z czyszczeniem mebli skórzanych, mogą skorzystać z gotowych na rynku produktów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji powierzchni skórzanych. Dostępne są między innymi, specjalne ściereczki zawierające płyn, który oprócz czyszczenia, odpowiednio natłuszcza skórę. Można również zakupić gotowy zestaw, składający się ze środków do czyszczenia skóry, wolnych od rozpuszczalników.

Inne środki czystości

Do czyszczenia mebli skórzanych można też użyć innych, nie do końca oczywistych środków czystości. Dobrym środkiem konserwującym dla ciemnych mebli może okazać się olej rycynowy. Stosowany dwa razy do roku, nada meblom odpowiedni kolor i blask. Narożniki skórzane z pewnością wyczyści wazelina kosmetyczna albo bezbarwna pasta do butów. Trzeba jednak pamiętać, żeby używać ich z odpowiednim umiarem.

About the author

Related Posts

pufa skórzana

Skórzana pufa — wygodny dodatek. Poznaj 3 zastosowania!

Piękne meble ze skóry naturalnej to wspaniała ozdoba każdego salonu....

komplet-wypoczynkowy

9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując komplet wypoczynkowy

Wybierając zestaw mebli wypoczynkowych do salonu, stajesz przed niełatwym zadaniem....

Poświęć kilkanaście minut dziennie na relaks, a doczekasz się efektów! Jakich?

Odpoczynek i regeneracja są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu....